Korzystając z tej strony akceptujesz postanowienia Regulaminu i oświadczasz, że znasz naszą Politykę Prywatności.

  • Facebook Social Ikona
  • YouTube Ikona społeczna
  • Instagram

Copyright 2016-2020 Trolltunga

Agenci w przebraniu, czyli czego nie kojarzymy ze Skandynawią, a powinniśmy

February 9, 2018

 

Czy wiecie, że Skandynawia rządzi światem? Tyle że... z ukrycia. ;) Bezbłędnie rozpoznajemy jako skandynawskie takie marki jak Volvo czy Ikea, Danię kojarzymy bez pudła z designem, jesteśmy w stanie wymienić cały szereg norweskich sportowców – a mimo to wiele skandynawskich fenomenów kulturowych czy wynalazków funkcjonuje w świecie bez swojej geograficznej łatki. Listę takich agentów w przebraniu znajdziecie poniżej:

 

Roald Dahl

Kojarzycie taki film, jak Matylda? Charlie i fabryka czekolady? Wiedźmy? Tak się składa, że wszystkie powstały na podstawie książek niejakiego Roalda Dahla. Ten z kolei nie był wcale, jak wielu sądzi, rodowitym Brytyjczykiem, a synem norweskich imigrantów. A ponadto wielbicielem ołówków, czekolady, whisky i... piły tarczowej, z którymi jednego z najpopularniejszych autorów literatury dziecięcej po śmierci skremowano. Iście norweska miłość do drewna, czyż nie?

(roalddahl.wikia.com)

 

Slalom

Dyskusja o tym, czy początków narciarstwa jako dyscypliny sportu należy upatrywać w Norwegii, czy też w Chinach, mogłaby pewnie trwać długo, ale pochodzenie slalomu jest akurat pewne – jego kolebką jest Morgedal w Telemarku, a sama nazwa to w oryginale slalåm.

 

A-ha

Kto z nas nigdy nie podśpiewywał pod nosem albo nie kiwał się w rytmie usłyszanego w radio Take on Me niech pierwszy rzuci kamieniem! :P Chcemy czy nie, złote lata 80. chwytają nas od czasu do czasu za serducho. I zdecydowanie nie byłyby tym samym bez hitu norweskiego zespołu.

 

 

 

Barbie girl

Inny skandynawski kawałek, który rzadko ze Skandynawią jest kojarzony, też z kategorii guilty pleasure, ale tym razem z lat 90. Klasykę bubblegum dance i melodię, której często nie sposób się pozbyć przez cały dzień świat zawdzięcza duńskiej formacji Aqua.

 

 

Blue Foundation

Listy wstydu ciąg dalszy – tym razem nie o piosenkę chodzi, a o film, z którego ją znamy. Eyes on fire duńskich artystów zostało wykorzystane w ścieżce dźwiękowej do pierwszej części Zmierzchu i po tym szybko zawładnęło większością popularnych list przebojów. Nie żeby wszyscy byli w stanie podać tytuł, ale zanucić eteryczne „haaa-haaa-haaa” raczej tak.

 

Opera w Sydney

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie, wznoszony przez ponad 15 lat, jest tak naprawdę dziełem duńskich architektów. Projekt Jørna Utzona i Ovego Arupa został wybrany spośród 233 zgłoszeń z 32 państw świata – naszym zdaniem słusznie.

 

Butelka Coca-Coli

Jasne, że najpopularniejszy napój gazowany świata zawdzięczamy Amerykanom – szklana butelka o kultowym już kształcie została jednak zaprojektowana i wyprodukowana przez Szweda Alexandra Samuelssona, który jak wielu swoich rodaków wyemigrował do Stanów pod koniec XIX wieku.

 

Skype

Komunikator, z którego codziennie korzystają miliony osób na całym świecie (w tym nasi lektorzy ;)), powstał w 2003 roku dzięki estońskim programistom, Duńczykowi Janusowi Friisowi i Szwedowi Niklasowi Zennströmowi, który pełnił funkcję szefa całego zespołu. Szwedom zawdzięczamy też milsze podróże komunikacją miejską ze Spotify oraz platformę Soundcloud. I oczywiście myszkę komputerową.

 

A może Wy doświadczyliście kiedyś podobnego skandynawskiego objawienia? Podzielcie się z nami koniecznie w komentarzach!

Snakkes!

Please reload

Pozostałe wpisy

February 21, 2020

Please reload

Podążaj za nami
RSS Feed
  • Facebook - White Circle
  • White YouTube Icon

Jeżeli uczysz się lub chcesz się nauczyć norweskiego,

wypróbuj indywidualny kurs języka norweskiego!

Masz ochotę na więcej darmowych materiałów?