• Marta Hinz

Lær norsk hjemmefra! Jak wygląda kurs norweskiego online w Trolltunga?Wiemy, że wśród czytelników naszego bloga są nie tylko nasi uczniowie, ale najróżniejsi miłośnicy języka i kultury i Norwegii. Wiemy też, że znaczna część z tych drugich z czasem naszymi uczniami zostaje, nawet jeżeli nigdy dotąd nie uczyli się norweskiego zdalnie. Jeśli zastanawiasz się, czy skorzystać z naszego kursu norweskiego online, ten post przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie – uchylamy w nim rąbka tajemnicy i szczegółowo opisujemy, jak wygląda nauka norweskiego online w Trolltunga.


Po pierwsze, jeszcze przed rozpoczęciem właściwych zajęć każdy nowy uczeń/uczennica ma szansę spotkać ze swoim lektorem/lektorką w ramach spotkania organizacyjnego. O oszacowanie swojego poziomu zostaniesz poproszony/-a już w trakcie kontaktu z biurem, ale najlepiej, by to właśnie nauczyciel wybadał sytuację. W trakcie takiej rozmowy możesz spodziewać się pytań o to, dlaczego w ogóle chcesz rozwijać swój norweski, jeśli nie jest to kurs od zera – od jak dawna się uczysz, za pomocą jakich metod, z jakich źródeł korzystasz, ile czasu poza zajęciami jesteś w stanie poświęcić na naukę, itp. Będą nas też interesowały podstawowe informacje o Twojej pracy, zainteresowaniach, ale też tematach, za którymi nie przepadasz – co prawda nie zawsze da się ich potem uniknąć (zwłaszcza w sytuacji, gdy Twój główny cel to przygotowanie do egzaminu), ale dzięki temu będziemy wiedzieli, gdzie szczególnie uważać na to, by zajęcia norweskiego online były jeszcze ciekawsze niż zazwyczaj. Jeśli Twoja wiedza jest już bardziej zaawansowana, cały ten wywiad postaramy się przeprowadzić po norwesku.


Po takim wstępie możemy ruszać do pracy. Najczęściej już przed pierwszymi zajęciami języka norweskiego online otrzymasz materiały do pracy samodzielnej, o które będzie potem oparta nasza lekcja. Może to być artykuł do przeczytania, program telewizyjny czy podcast – w trakcie kursu staramy się nimi żonglować, tak aby pojawiały się mniej więcej w równych proporcjach, często w blokach tematycznych. Zdarza się jednak, że dana osoba nie ma żadnego problemu z czytaniem ze zrozumieniem, za to nieszczególnie radzi sobie z rozumieniem ze słuchu – wówczas dostosujemy oczywiście częstotliwość do Twoich własnych potrzeb. Ważne, byś postarał(a) się zapoznać z danym materiałem więcej niż raz! W ramach pomocy dostaniesz od nas listę słownictwa do opracowania oraz pytania pomocnicze. Na wyższych poziomach możesz zostać poproszony(a) o sporządzenie listy nowych słów i wyrażeń samodzielnie – lektor także będzie dysponował własną, dzięki czemu będziecie mogli je porównać i wynieść z tego jeszcze więcej. Podczas omawiania słownictwa staramy się unikać tłumaczenia go po prostu na język polski. Zamiast tego szukamy w możliwie największym stopniu ich norweskich synonimów. Wydaje się trudne? Z naszego doświadczenia wynika, że po kilku ćwiczeniach da się to zrobić na każdym poziomie od A2 w górę – właściwie im wcześniej zaczniemy tego typu trening, tym lepiej! Po takiej rozgrzewce możemy już przejść do właściwej dyskusji, gdzie wykorzystasz nowe wyrażenia w praktyce. Zaczynamy od wspomnianych już wyżej pytań, ale gdy tylko poczujesz się wystarczająco pewnie, rozwiniemy ją dalej, pytając Cię o Twoje własne doświadczenia związane z tym tematem, opinie, itd. Na każdym etapie będziemy czuwać nad poprawnością Twojej wypowiedzi, zarówno pod względem leksykalnym, jak i gramatycznym – absolutnie nie chodzi jednak o to, by ją przerywać i besztać Cię jak uczniaka, a udzielić solidnego feedbacku na sam koniec, a przede wszystkim być w stanie przygotować potem odpowiednie ćwiczenia, które pomogą Ci skorygować ewentualne niedociągnięcia. Niewykluczone, że rozwiążemy je wspólnie jeszcze w trakcie tych samych zajęć – nieskromnie stwierdzamy, że bywamy całkiem nieźli w przewidywaniu przyszłości i często mamy już w rękawie akurat taki typ zadania, jakiego akurat potrzebujesz. ;)


W ramach podsumowania pracy z danym tematem (po omówieniu kilku źródeł dotyczących podobnych kwestii) możemy poprosić Cię o sporządzenie własnej wypowiedzi pisemnej. W zależności od poziomu zaawansowania może to być krótki dialog, list z wakacji albo esej z prawdziwego zdarzenia. Będzie to szczególnie ważne, jeśli planujesz podejść do Norskprøve czy do Bergenstest, ale sprawdzi się także w przypadku kursu ogólnego – w ten sposób utrwalisz słownictwo i przećwiczysz formułowanie argumentów. Co więcej, podczas wspólnej analizy tekstu na pewno będziesz już w stanie wyłapać część błędów samodzielnie, a to świetny sposób na podreperowanie wiary w siebie. :)


Brzmi nieźle? Najlepiej przetestować to wszystko w praktyce! Jeśli chcesz zrobić coś dla siebie, pozbyć się bariery w mówieniu, wyrównać braki czy po prostu w swoim tempie rozwijać te umiejętności, które już posiadasz (a to wszystko w zaciszu Twojego własnego domu!) – serdecznie zapraszamy na kurs online w Trolltunga!


Potrzebujesz wskazówek,jak się uczyć? Zobacz poniższe łącza:

5 sposobów na naukę rozumienia norweskiego ze słuchu

5 sposobów na naukę norweskich słówek

5 sposobów na ćwiczenie norweskiej wymowy


Zobacz też, na czym polega metoda Trolltunga i jak wygląda pokazowa lekcja norweskiego online!Chcesz spróbować kursu norweskiego online z Trolltunga? Skontaktuj się z nami i umów na bezpłatną konsultację!


Aby nauczyć się z nami języka norweskiego, odwiedź nas na: https://www.trolltunga-norweski.com

lub w siedzibie w Gdańsku przy ul. Polanki 67c.


Jesteśmy też dostępni:

📱 +48 505 792 106

📧 biuro@trolltunga-norweski.pl


#kursonline #zajęciaonline #kursnorweskiego

333 wyświetlenia